Bonjour Paris!


Za każdym razem, wyjeżdżając w podróż do innego kraju, lubimy korzystać z ich lokalnych potraw i produktów. Inaczej być nie mogło w Paryżu. Jak wygląda francuskie śniadanie

Jeżeli chodzi o śniadania, bez wątpienia, Francuzi lubią prostotę. Prostota nie oznacza jednak, że nie można osiągnąć doskonałości w sztuce ich przyrządzania.
Podstawa każdego śniadania jest świeże pieczywo. Niezależnie od tego, czy jest to bagietka, czy ulubiony crossaint, pieczywo, które nie wyszło z pieca danego poranka, nie ma prawa trafić na stół prawdziwego Francuza. 
Według Francuzów pieczywo jest na tyle smaczne, że nie potrzebuje już dodatków. Lubią je jednak posmarować odrobiną pyszności. Ulubione dodatki do porannej bagietki to masło i dżem - truskawkowy bądź brzoskwiniowy. Natomiast crossainty je się z samym dżemem lub zanurza w filiżance aromatyczne, gorącej kawy. Zamiennie z dżemem często wybierana jest również nutella. Bez wątpienia francuskie śniadanie to bardzo słodki posiłek.
Oprócz tego, we Francji do śniadania pije się kawę i sok jednocześnie. Kawę oczywiście można spożywać w filiżankach, jednak co ciekawe Francuzi piją ją także ze szklanych miseczek. Do śniadania czasem może być podany kawałek francuskiego sera, jednak ten zwyczaj pojawia się znacznie częściej przy lunchu lub kolacji. My podjadałyśmy go, kiedy tylko miałyśmy ochotę. 


Co powiecie o tego typu prostych śniadaniach na co dzień? Nam ze względu na krótki okres pobytu odpowiadała ta francuska prostota. Jednak uważamy, że po pierwszym tygodniu smak bagietki nie cieszyłby już tak bardzo, z tego względu, iż jedynym urozmaiceniem byłaby zmiana smaku dżemu...

libelula

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz